Islandes dizains. Kāds viņš ir?

Islandes dizains. Kāds viņš ir?

2012. gada 10. novembris

Vulkāni, geizeri, ledāji, ģeotermālie avoti, fjordi, melnās smiltis – visiem šiem vārdiem nav nekādas saistības ar interjera dizainu. Tomēr bez viņiem nevar iedomāties visu nākamā Fine Design galamērķa – Islandes – krāšņumu.

Daudziem gadu tūkstošiem islandieši ir dzīvojuši kūdras mājokļos. Neliela mājiņa, mazas mēbeles, aiz sienas kūts... Viena neliela telpa siltuma saglabāšanai. Un ārā miniatūra elfu mājiņa – elfi šajā zemē ir ļoti cienīti.

 

Tomēr, atnākot uz Etnogrāfisko muzeju, var uzzināt arī par vēlākos laikos dzīvojošiem islandiešiem, kā arī redzēt to laiku mēbeles un interjeru.

Ja runājam par mūsdienu mājām un interjeriem, prātā ienāk tādi jēdzieni, kā: skandināvu dizains, pagājušā gadsimta 50.-60. gadu mēbeles un  īpaša uzmanība naturāliem, dabas materiāliem. Protams, tas ir saistīts ar salas ģeogrāfisko novietojumu, dabu un klimatu.

Tā, piemēram, informācijas biroja siena ir apdarināta ar šādām plāksnītēm.

Bet vienā restorānā visa siena ir apdarināta līdzīgi, bet izmantojot zivju ādu. Izskatās satriecoši. Starp citu, ar šo pašu  īpašības vārdu var raksturot arī restorāna virtuvi.

Un lūk, pēc mana uzskata, interjers, kas ir pelnījis atsevišķo uzmanību.

Tik daudz dažādu lietu, bet cik organiski tās izskatās kopā, radot neatkārtojamu, mājīguma pilnu interjeru. Un jā, jā – tā ir kafejnīca!

Kafejnīca „Vulkāns”, kurā pat grīda ir izlikta no sacietējušiem, apstrādātiem vulkāniskiem putekļiem. Nu un tās pašas 20. gadsimta mēbeles, par ko es jau biju minējusi.

Un lūk, piemēram, vecas lietas jaunajā redzējumā. Attēls uz tempļa (baznīcas) sienas ir izlikts ar ļoti sīku daudzkrāsu mozaīku.

 Kolāžas tēmu var arī sastapt, vienkārši ejot pa ielu. Kā arī ļoti daudz citu interesantu lietu, ideju un interjeru. Visi logi ir atvērti, jo karināt aizkarus tur pavisam nav pieņemts.