Baroka spēle un noslēpums

Baroka spēle un noslēpums

2015. gada 15. jūlijs

Šajā rakstā mēs nesniegsim sīku vēsturisku izziņu par baroka tēmu un neaplūkosim spilgtākos šī stila piemērus arhitektūrā, kuru nav mazums, un kuri apžilbina ar savu greznumu un krāšņumu. Mēs tikai mazliet pieskarsimies šai tēmai un sniegsim padomus tiem, kuri vēlas reproducēt šī stila atmosfēru mūsdienās, parādot kā piemēru, nelielas, bet pietiekoši labi saglabājušos ģimenes māju Nicā – Laskari pili. 

Laskari pils tika uzbūvēta XVII gadsimta vidū. Ne precīzs pils uzcelšanas gads, ne arhitekta vārds, kurš uzcēla pili itāļu baroka stilā, nav zināms. Šāds stils bija populārs mākslas vēsturē no 16.gadsimta beigām līdz 18.gadsimta sākumam.

lascari lascari2

Pils fasāde diezgan pieticīga, taču interjers jau daudz iespaidīgāks: marmora parādes kāpnes, griestu velvju ažūra rotājumi, apgleznojumi, skulptūras, freskas ar mitoloģijas sižetiem, flāmu gobelēni, XVII-XVIII gadsimta mēbeles, skulpturāli veidojumi.  

gobelen lascari lepnina

Ja runājam par mēbelēm, tad tās bija mākslas priekšmeti, tām bija dekoratīvs raksturs un tās izcēla saimnieka sociālo statusu. Tā perioda mēbelēm bija raksturīgs: liektu līniju formas, izliektas karnīzes, kokgriezumi, durvju apdares, rotātas ar inkrustāciju, ielaidumi no mozaīkas vai intarsijas (krāsaina koka mozaīka), tika izmantotas tādas koku sugas kā riekstkoks un Ceilonas melnkoks. Krēsli, dīvāni un atpūtas krēsli tika apvilkti ar dārgu, bagāti krāsainu audumu. Bet spoguļus izgreznoja ar skulptūrām un veidojumiem augu valsts rakstā.

lascari lscari lascari

Īpašu uzmanību pilī piesaista guļamistaba, kuras apdare drīzāk atgādina troņu zāli, nevis atpūtas telpu. Starpsiena, rotāta ar grieztiem veidojumiem, sadala guļamistabas telpu divās daļās. Pirmā no tām, gaiša, plaša, kā teātra parters, kalpoja plašai publikas pieņemšanai, turpretī, otrajā daļā tika ielaisti tikai tuvākie draugi. Tajā laikā dižciltīgo ļaužu mājās vēl nebija viesistabu, un saimnieku personīgā dzīve bieži vien noritēja guļamistabā.  Šeit, sēžot uz gultas, kā tronī, viņi pieņēma vizītes; paši tuvākie, augstas personas varēja apsēsties, vai pat atlaisties gultā.

lascari

Visas šīs masīvās mēbeles, raksturīgas baroka stilam, demonstratīva greznība, durvis, kuru augstums vairākas reizes pārsniedz cilvēka augumu, protams, prasa lielas telpas un  plašu platību, tādēļ, ja jūs vēlaties reproducēt baroka stila atmosfēru savās mājās ar stilizācijas palīdzību, tad atcerieties, ka nelielām telpām šis stils neder. Un tomēr, ar dažu detaļu palīdzību, mēs varam radīt šādu atmosfēru:

  • Simetrija
  • Augu ornamenti aksesuāros (statuetes, vāzes, spoguļi)
  • Gobelēni uz sienām
  • Ar veidojumiem rotāti spoguļi
  • Krēsli ar grieztām atzveltnēm
  • Apzeltījuma izmantošana
  • Ļoti daudz skulptūru
  • Apgleznoti griesti, izmantojot debesu tematiku
  • Marmora grīdas un tml.

lascari lascari

Taču atcerieties, ka pats galvenais – izmantojamo detaļu savstarpējais savienojums mākslinieciskā un estētiskā plānā.  Jo, neskatoties uz šī stila pārmērībām un apjomīgumu, visi elementi it kā pārplūst viens otrā: arhitektūra glezniecībā, glezniecība skulptūrā un tā tālāk. Šajā stilā ir daudz viltus, mīklu un rotaļu, kuras rada materiāli, mēbeļu izmēri, gigantiskas durvis, griestu gleznojumi, kuros svētie ir gan prieka, gan skumju, gan ekstāzes pilni. Un, skatoties uz visu to, katram var rasties jautājums – vai tās virs mums tiešām ir debesis, vai tikai māns? lascari