Daudzus no mums bieži nomoka šie jautājumi. Lai ieviestu skaidrību visos šajos jautājumos, ar kuriem saskaramies mājas labiekārtošanas procesā– dzīvokļa remonts, jauna mājas būvniecība vai arī vēlēšanās ieviest kaut ko jaunu jau esošajā telpas interjerā, mēs pacentīsimies sniegt maksimāli izsmeļošas atbildes uz tiem un izskaidrot galvenās detaļas un nianses, sadarbojoties ar interjera dizaineru.
Sāksim ar to, kad tad ir nepieciešams piesaistīt dizaineru telpas dizaina projekta radīšanai un izstrādei. Atbilde – jo agrāk, jo labāk. Tāpēc, ka telpas interjera labiekārtošanas pārdomātos risinājumos ietilpst starpsienu, sienu, iebūvēto mēbeļu un nišu izvietojums, kam ir tieša ietekme uz interjera projektu. Jo tad, kad visas sienas jau ir projektētas un uzbūvētas, dizaineram nākas pielāgoties jau esošajam plānam, un bieži vien interesantu, nestandarta vai funkcionāli ērtu risinājumu īstenošana vairs nav iespējama. Otrkārt, pārdomāta interjera, dzīvokļa vai privātmājas dizaina projekta vai arī publiskās telpas projekta radīšanai ir nepieciešams zināms laiks. Jo vairāk laika būs dizaineram, jo rūpīgāk un detalizētāk viņš varēs izstrādāt mājas projektu, kā arī katra stūrīša, katras telpas un katra mēbeļu elementa iekārtojumu, kas galarezultātā sniegs jums kā klientam patīkamāku rezultātu. Un treškārt – kad celtnieki uzsāks remontdarbus, viņiem jau ir jāredz un jāzina topošais interjera dizains, jāsaprot visas remonta tehniskās nianses, proti, mēbeļu izvietojums, jaunu starpsienu būvniecība vai arī veco starpsienu nojaukšana, santehnikas uzstādīšanas plāns, gaismas ķermeņu, rozešu u.c. izvietojums. Taču to visu var uzzināt tikai pēc dizaina projekta izstrādāšanas.
Kādos gadījumos vajadzētu meklēt dizaineru pakalpojumus? Šeit gribētos kliedēt mītu par to, ka pie dizaineriem vēršas tikai tie klienti, kuriem pašiem nepietiek fantāzijas un ideju sava mājokļa iekārtošanai. Patiesībā, izstrādājot mājas dizainu, dizaineri esat jūs paši. Jo dizainers, izstrādājot dizaina projektu, ņem vērā visas jūsu vēlmes, idejas, dzīvesveidu un ritmu un tieši jums, ņemot vērā jūsu individualitāti, izstrādā optimālo interjeru. Proti, viņš palīdz īstenot visas jūsu idejas. Vienkārši, tā kā dizaineram ir profesionāla izglītība šajā specialitātē, kā arī tehniskās zināšanas un pieredze, viņš jums palīdzēs šīs idejas īstenot pareizi, ņemot vērā visus būvniecības un ergonomikas noteikumus un nianses, kā arī apdares materiālu un to īpašību daudzveidību un pareizu izvēli katrai telpai.
Tāpēc, pirms dizainera izvēlēšanās jūsu sadarbībai, aplūkojiet viņa portfolio, iepazīstieties ar viņu personīgi, jo darba procesā jums ir jāizveidojas uzticības pilnām attiecībām, un pats galvenais – jums ir jāsaprot un jāuzklausa vienam otru, lai jūsu kopīgā darba rezultāts būtu auglīgs, rezultatīvs un sniegtu gandarījumu.
Tagad noskaidrosim, kas ietilpst dizainera pakalpojumos un kas ne. Pirms sadarbības uzsākšanas ar dizaineru tiek obligāti noslēgts darba līgums, kurā atspoguļoti visi darba, samaksas un termiņu nosacījumi, kā arī tas, kas ietilpst dizainera pakalpojumos. Šeit ir vairāki varianti. Jūs varat noslēgt līgumu tikai par dizaina projekta izstrādi, kurā ietilpst topošā interjera kontūru ievilkšana 3D vizualizācijas veidā, t.i. telpas projekta telpisks attēls, kas palīdz „ielūkoties nākotnē” – apskatīt mājas interjeru un to, kā tas izskatīsies pēc remontdarbu pabeigšanas, ar visām krāsām, materiāliem, tekstūrām, gaismas ķermeņu, mēbeļu un tekstila modeļiem, līdz pat dekora aksesuāru krāsai un veidam. Otrs variants – jūs varat noslēgt līgumu pilnam projektam, proti, par dizaina projekta izstrādi, kurā ietilpst topošā interjera kontūru ievilkšana 3D formātā, kā arī visas tehniskās dokumentācijas sagatavošana šā projekta īstenošanai. Šeit ietilpst:
- esošo telpu uzmērījumu plāns;
- pārplānojuma plāns, ja nepieciešams;
- gaismas ķermeņu, slēdžu un rozešu izvietojuma plāns;
- grīdas un griestu plāns (sarežģītas ģeometrijas gadījumā);
- mēbeļu izvietojuma plāns;
- sienu izvērsums.
Visu šo informāciju jūs varēsit sniegt celtniekiem un viņi jau saskaņā ar to varēs precīzi īstenot dizaina projektu.
Ir arī trešais līguma variants – līgums par autoruzraudzību. Šajā posmā ietilpst dizaina projekta īstenošana paša dizainera vadībā, kurš sekos, lai visas iecerētās idejas tiktu īstenotas skaidri un precīzi saskaņā ar izstrādāto tehnisko dokumentāciju un pašu dizaina projektu. Tas ir tā saucamais „dizains līdz atslēgai”. Kad ar visiem darbiem, materiālu iegādi un celtniecības darbu uzraudzību nodarbojas pats dizainers. „Interjera līdz atslēgai” projekta priekšrocība ir tā, ka jūs ietaupāt sev milzīgi daudz laika un nervu, ar ko jums tā vai citādi nākas saskarties gan dzīvojamo, gan publisko telpu remonta un labiekārtošanas laikā.
Tomēr gribētos minēt vēl dažas lietas, kas neietilpst dizainera pakalpojumos, taču kuras klienti no viņiem maldīgi sagaida. Pirmkārt, tā ir dažādu pārbūvju saskaņošana ar būvvaldi. Šos jautājumus risina arhitekti, kam ir īpaša licence un atļaujas. Šis jautājums attiecas arī uz dažādu inženieru un projektēšanas darbu izstrādi un aprēķiniem.
Otrkārt, tā ir celtniecības darbu kvalitātes pārraudzība, īstenojot autora uzraudzību. Autora uzraudzības laikā, kas dizainers nodarbojas ar „Projektā līdz atslēgai” interjera ierīkošanā, viņš uzrauga celtniecības darbu precizitāti un atbilstību izstrādātajam dizaina projektam un sagatavotajai tehniskajai dokumentācijai.